Trik został wynaleziony przez Raula Rodrigueza w 2001. Jest to SAT wprowadzany bezpośrednio z Loopingu. W tym momencie jest to jeden z najbardziej dynamicznych manewrów, przeciążenia sięgają wyżej niż 6G (Zagrożenia jakie występują przy tych przeciążeniach to chwilowa utrata wzroku - efekt szarości. Zaburzenia mogą wystąpić również przy stałym 4.1G, ale nie przy chwilowym takim przeciązeniu). Trik jest bardzo podobny do Asymetrycznego Sata, jednak kąt rotacji może być tak wysoki, że udaje się przelecieć nad centrum czaszy.

Wejście:

W poniższym tekście opisujemy Tumbling wykonywany w lewą stronę:

Zacznij wykonywać bardzo potężną Asymetryczną Spiralę w prawo. Kiedy będziesz już miał bardzo dużo energii, wejdź do Sata w lewo z ekstremalnym przerzuceniem ciała, w tym samym momencie jakbyś chciał wykonać Looping. Potem tylko utrzymaj zaciągniętą sterówkę i ciesz efektem wysokich przeciążeń. (Kiedy robisz Asymetryczną Spiralę w prawo, i przechodzisz do Sata w prawo, będzie to wtedy Asymetryczny Sat, jednak gdy pociągniesz Sata w lewo (podczas Loopingu), będzie to Tumbling).

Albo

Możesz także wejść do Tumblingu z bardzo dużego Wing-overa, ale radzimy byś najpierw przetrenował dokładnie wcześniejszy opis, gdyż podczas Asymetrycznej Spirali jest znacznie więcej energii, jest to znacznie bezpieczniejsze. Miej cały czas w myślach: dynamika = bezpieczeństwo!

Najważniejsza rzeczą jest by uzyskać jak największą energię na wejściu. Niektórymi dynamicznymi akro glajtami jest możliwe wykonanie Tumblingu zaraz po 2-3 Wing-overach, jednak seryjnymi skrzydłami potrzebne jest zwykle zbudowanie wystarcząjacej energii w bardzo dobrej Spirali Asymetrycznej by zakończyć drugi Tumble bezpiecznie. Wypróbuj poniższą technikę jeżeli potrzebujesz więcej energii:

Wejdź do czystej bardzo mocnej spirali. Uważaj by zewnętrzny stabil podczas tego Ci nie przyklapił gdyż stracisz dość dużo energii. Jeżeli się to przydarzy, wypompuj go, i poczekaj aż spirala się ustabilizuje. Po mniej więcej 1-2 obrotach gdy krawędź natarcia skierowana jest równolegle do ziemi i masz już bardzo dużo prędkości, szybko odpuść hamulec i przerzuć swoje ciało na zewnątrz, dokładnie tak jakbyś chciał wyprowadzić bardzo szybko spiralę nurkując ciałem centralnie pod skrzydło. Zanim jednak osiągniesz najniższy punkt z bardzo dużą prędkością, zacznij bardzo potężny asymetryczny zwrot w tą samą stronę (co przerzucone ciało), dużo wcześniej niż w przypadku wykonywania Asymetrycznej Spirali. Powyższy ruch będzie bardzo dynamiczny jednak asymetryczny, więc jest bardzo dobry by wejść z tego do Tumblingu. By wejść do Tumblingu musisz przerzucić ciało dość wcześnie, zaraz po tym jak miniesz najwyższy punkt, potem dociągnij hamulec tuż przed najniższym punktem.

Wyjście:

Wyprowadź Tumbling po przez przyhamowanie skrzydła kiedy zaczyna jeszcze raz "nurkować", zupełnie jak w Asymetrycznym Sacie. Jeżeli pozostająca energia jest dość duża, powinieneś to zrobić dość mocno, w przeciwnym razie uzyskasz bardzo duże podwinięcia, albo i nawet wpadniesz w skrzydło! Podczas wyjścia (szczególnie gdy glajt ma duże wydłużenie), może przybrać kształt litery "U" gdy jest na przeciwko Ciebie, dzięki temu że przyhamowywujesz go bardzo mocno.

Jeżeli energii podczas wyprowadzania jest mniej, możesz bezpośrednio wejść do Full Stalla by potem przejść do normalnego stanu lotu.

Zupełnie jak w Asymetrycznym Sacie, prawdiłowy timing wyjścia jest najważniejszą z rzeczy (dlatego powinieneś dokładnie opanować Asymetryczne Saty zanim zabierzesz się za wykonanie Tumblingu). Na seryjnym skrzydle możesz wykonać bezpiecznie do 2 obrotów. Najlepsi akro piloci potrafią wykonać trzy, cztery obroty przy użyciu dynamicznego skrzydła, ale jest to bardziej jak Rhythmic Sat niż Tumbling. Radzimy raczej byś kategorycznie wyprowadzał Tumbling po dwóch obrotach, chyba że Twoja technika jest doskonała i jesteś absolutnie pewien tego że masz wystarczająco energii by wykonać jeszcze jeden obrót.

Zagrożenia:

Wszystkie zagrożenia które dotyczą Asymetrycznego Sata i znacznie więcej, zwłaszcza gdy spróbujesz wykonać następny obrót i nie będziesz miał wystarczająco energii. Bardzo łatwo wtedy możesz wpaść w skrzydło! Bądź także przygotowany by zmierzyć się z bardzo dużymi przeciążeniami.

Z racji dużej energii która uzyskujesz w początkowym stadium (np. Asymetrycznej Spirali) może być ciężko dociągnąć sterówkę by wejść do Tumblingu. Uważaj jednak by nie wywołać niechcianego Mac Twista!

Podczas tej figury glajt straszliwie dostaje po dupie. Upewnij się że Twoje skrzydło jest w doskonałej kondycji która sobie poradzi z tymi przeciążeniami. W innym przypadku linki lub niektóre częsci skrzydła po prostu mogą się potargać. Nie będzie także wesoło jeżeli podczas wejścia urwie Ci się sterówka. Jeżeli urwie się jakaś linka "A" lub "B" lub więcej, całość będzie bardzo mocno niestabilna, nie zgrywaj wtedy bohatera tylko rzucaj paczkę.

Jak zapewne zdajesz sobie sprawę, Tumbling jest bardzo wymagającą figurą (Kombinacja Asymetrycznej Spirali, Loopingu Sata itp.), prosimy nie próbuj wykonywać tej figury, jeżeli faktycznie nie poczujesz się ekspertem w wykonywaniu wszystkich innych figur.

Spotkać mnie możesz

Na Skalce
Na Velkym Javorniku
Na Javorovym

Copyright

Copyright © 2024 Flyordie - największa baza paralotniowych przewodników. Wszelkie prawa zastrzeżone.