B-stall to figura za pomocą której możemy skutecznie wytracić wysokość, i w zasadzie każdy paralotniarz powinien potrafić ją wykonać. W trakcie wykonania figury dochodzi do wytracenia prędkości postępowej, a opadanie zwiększa się do 6-12m/s w zależności od konstrukcji i rozmiaru skrzydła. Profil skrzydła zostaje złamany w środku a dzięki symetrycznemu trzymaniu taśm występuje stabilne opadanie w pionie.
Sposób wejścia:
Usiądź wygodnie w uprzęży załóż sterówki na nadgarstki i złap podchwytem dość wysoko, najlepiej na wysokości deltek taśmy rzędu B. Siła potrzebna do przeciągnięcia skrzydła taśmami rzędu B jest dość duża, także bądź na to przygotowany. Pociągnij płynnie i symetrycznie obie taśmy w dół i przytrzymaj przez 5 sekund. Nie panikuj i nie bój się, w trakcie pierwszego momentu przeciągnięcia skrzydło lekko spadnie za Twoje plecy, a Ty po chwili wrócisz pod nie i będziesz opadał stabilnie i spokojnie w trakcie kolejnych 4 sekund.
Sposób wyjścia:
Samo wyjście jest banalnie proste, wystarczy że odpuścisz maksymlanie do góry, dość szybko i symetrycznie obie taśmy rzędu B. Skrzydło w celu nabrania prędkości lekko wystrzeli przed Ciebie, ale sam przestrzał nawet przy bardzo dynamicznym odpuszczeniu taśm jest niewielki i nie ma potrzeby hamowania skrzydła.
Zaawansowana technika sterowania:
B-stallem da się sterować. W trakcie opadania możesz przenieść ciężar ciała na jedną ze stron (rób to delikatnie), dzięki temu możesz ustawić skrzydło w odpowiednim kierunku, jeżeli ważny jest dla Ciebie kierunek wyjścia. Zmienić kierunek możesz również przy pomocy niesymetrycznego zaciągnięcia taśm. Ustawienie skrzydła jest ważne szczególnie jeżeli wiele silny wiatr gradientowy a Ty opadasz blisko zbocza.
Zagrożenia:
Zanim pociągniesz za taśmy rzędu B popatrz czy na pewno trzymasz te które trzeba. Pociągnij je symetrycznie, w innym przypadku skrzydło w trakcie wejścia zejdzie z kierunku co może Cię zaskoczyć. Zbyt głębokie zaciągnięcie taśm w dół powoduje destabilizację opadania i może doprowadzić do deformacji czaszy. Jeżeli zauważysz że uszy skrzydła zbliżają się do siebie lub skrzydło nie jest całkowicie wypełnione odpuść trochę taśmy rzędu B. Wszelkiego rodzaju deformacje spowodowane są zwykle zbyt głębokim przeciągnięciem. Jeżeli w trakcie wykonywania figury jedna z taśm wyrwie Ci się do góry natychmiast przerwij figurę po przez odpuszczenie drugiej i nie hamuj skrzydła. W innym przypadku może dojść do negatywki (przeczytaj zagrożenia). Do negatywki może również dojść jeżeli bardzo powoli i niesymetrycznie odpuścisz do góry taśmy. Pamiętaj że przestrzał skrzydła po wyjściu jest niewielki i nie ma potrzeby hamowania skrzydła. Jeżeli zaraz po odpuszczeniu taśm zaciągniesz sterówki i przyhamujesz skrzydło, to zatrzymasz proces odzyskiwania prędkości postępowej, czego efektem może być chwilowe spadochronowanie. Na niektórych konstrukcjach spadochronowanie może wystąpić również w trakcie bardzo powolnego odpuszczania taśm rzędu B. Pamiętaj że w trakcie wykonywania B-stalla opadasz dość szybko, oceniaj swoją wysokość...