Podczas negatywki (negative spin) jedna ze stron skrzydła porusza się negatywnie do tyłu, a druga strona wciąż leci pozytywnie do przodu. Dzieje się tak dlatego ponieważ jedna połówka skrzydła utrzymywana jest poniżej punktu przeciągnięcia, a opływ strug jest na niej zakłócony. Podczas tej figury paralotnia obraca się podobnie jak łopaty od śmigłowca, a pilot dość mocno oscyluje pod skrzydłem, przesuwając się raz do przodu raz do tyłu.

Przygotowanie:

By zapobiec skręceniu w taśmach, ustaw swoja uprząż do pozycji siedzącej, poluzuj maksymalnie taśmę piersiową i miej nogi skrzyżowane pod deską uprzęży. Nawin jeden raz sterówki na ręce jeżeli Twoje drogi sterowania są długie.

Wejście możemy rozdzielić na dwie metody, które różnią się od siebie stopniem trudności i bezpieczeństwem:

Poniższy opis dotyczy negatywki wykonywanej na lewą stronę.

Metoda 1 - prostsza i bezpieczniejsza:

Zwolnij skrzydło do prędkości minimalnej, po przez powolne i symetryczne zaciąganie sterówek i poczekaj aż skrzydło ustabilizuje się nad Tobą (tak abyś nie bujał się pod skrzydłem). Zaraz po osiągnięciu minimalnej prędkości lotu, odpuść prawą sterówkę maksymalnie do góry, a w tym samym momencie dociągnij mocniej lewą (musisz to zrobić jednocześnie). Po chwili dojdzie do jednostronnego przeciągnięcia skrzydła i cały układ pilot-paralotnia, zacznie się obracać.

Metoda 2 - mniej bezpieczna ze względu na znacznie większą dynamikę:

Bez zwalniania skrzydła, złap prawą ręką wszystkie taśmy (przytrzymaj się ich) a lewą sterówkę zaciągnij maksymalnie w dół. W związku z tym że wchodzisz do negatywki z prędkości trymowej, skrzydło zacznie się obracać lekko przed Tobą i cały proces wykonywania figury będzie przebiegał zdecydowanie dynamicznej. Ta metoda zalecana jest dla osób, które wykonywały negatywkę wielokrotnie pierwszym sposobem.

Wyjście możemy rozdzielić również na trzy metody, które różnią się od siebie stopniem trudności i bezpieczeństwem:

Metoda 1 - zalecana metoda, wymagana umiejętność przeciągnięcia (full stalla).

W trakcie gdy lewa sterówka jest zaciągnięta i jesteś w negatywce musisz dociągnąć prawą sterówkę do wysokości lewej ręki, tak by wykonać przeciągnięcie i powrócić do normalnego stanu lotu. Używanie tej techniki powrotu zalecane jest przez wielu akro pilotów, ponieważ jest to technika zdecydowanie dużo bardziej przewidywaln, a dzięki niej otrzymasz ładne symetryczne wyjście.

Metoda 2 - dla zaawansowanych, wymagana precyzja sterowania skrzydłem w trakcie negatywki.

Odpuść lewą sterówkę w trakcie negatywki tylko trochę, a w tym samym momencie dociągnij łagodnie prawą (uważaj by nie wykonać przeciągnięcia). Jeżeli prędkość rotacji zacznie maleć musisz popuścić lewą sterówkę jeszcze trochę bardziej. Po chwili skrzydło zatrzyma się i wystrzeli do przodu w celu odzyskania prędkości. Oczywiście dynamiczne przestrzały skrzydła przed pilota należy odpowiednio przyhamować. Wszelkiego rodzaju przestrzały asymetryczne hamujemy również asymetrycznie.

Metoda 3 - prosta metoda, ale najbardziej niebezpieczna, istnieje możliwość popełniania dużego błędu przez pilota i wypuszczenia skrzydła w najmniej dogodnym momencie.

Odpuść sterówkę kiedy paralotnia jest nad Tobą albo lekko przed Tobą. Dalej kontroluj nabieranie prędkości i przyhamuj przestrzał skrzydła. Negatywka jest zwykle bardzo niestabilna, a Ty bujasz sie pod skrzydłem raz do przodu i do tyłu, a czasza zwalania i przyspiesza w trakcie rotacji. Spróbuj wyjść kiedy ruch skrzydła jest wolny, zmniejsza to ryzyko skręcenia w taśmach itp. Przestrzały skrzydła przed pilota przy tego typu wyjściu będą zwykle asymetryczne i należy je hamować również asymetrycznie.

Zagrożenia:

Jeżeli Twoje ciało nie może nadążyć za rotacją paralotni, możesz bardzo łatwo otrzymać skrecenie w taśmach. Jeżeli do tego dojdzie staraj się jak najszybciej wyprowadzić negatywkę, i spróbuj odkręcić się w taśmach. Jeżeli jesteś skręcony więcej niż dwa razy, Twoje sterówki mogą się zablokować co doprowadzi do totalnej utraty kontroli sterowania. W tym wypadku bardzo prawdopodobne jest że skrzydło wpadnie w spiralę, albo pozostanie w negatywce bądź full stallu. Złap sterówki powyżej skręceń jeżeli potrafisz przeciągnij skrzydło i staraj się odkręcić. Jeżeli nie masz pod sobą setek metrów wysokości, nie zastanawiaj się tylko rzucaj paczkę.

W trakcie wyprowadzenia negatywki przy użyciu jednej z opisywanych metod, uważaj aby w momencie przestrzału paralotni (kiedy odzyskuje ona prędkość) ponownie nie przeciągnąć skrzydła. Pamiętaj jednak że dynamiczne niehamowane przestrzały skrzydła przed pilota mogą się skończyć bardzo dużymi podwinięciami i krawatami.

Jeżeli odpuścisz sterówkę w trakcie negatywki, kiedy skrzydło jest daleko za Tobą i nie przyhamujesz odpowiednio gdy nabiera prędkości, jesteś w bardzo dużych tarapatach. Podobnie jak w przypadku przeciągnięcia, przestrzał skrzydła może być na tyle dynamiczny że wpadniesz do środka czaszy.

Nie trenuj tej figury w leżącej uprzęży, a nogi w trakcie negatywki zawsze miej skrzyżowane pod deską uprzęży. Na wyprostowanych nogach moment bezwładności jest dużo większy i znacznie łatwiej można otrzymać skręcenie w taśmach.

Bądź pewien że full stall masz bardzo dokładnie opanowany zanim zabierzesz się za trening negatywki.

Dodatkowe wyjaśnienia:
Absolutnie najbezpieczniejszą metodą wyprowadzenia negatywki jest przeciągnięcie (Full stall). Dzięki przeciągnięciu jesteśmy w stanie błyskawycznie zatrzymać rotację czaszy i w sposób kontrolowany przejść do normalnego stanu lotu. Z racji tego że jedna strona skrzydła jest już przeciągnięta, przejście do pełnego przeciągnięcia jest praktycznie nieodczuwalne i wykonywane jest w automatyczny sposób. Wyprowadzanie negatywki po przez podniesienie rąk do góry jest absolutnie jedną z najniebezpieczniejszych metod, ponieważ w większości przypadków przestrzały czaszy przed pilota są asymetryczne i mało przewidywalne.

Spotkać mnie możesz

Na Skalce
Na Velkym Javorniku
Na Javorovym

Copyright

Copyright © 2024 Flyordie - największa baza paralotniowych przewodników. Wszelkie prawa zastrzeżone.