Punkt przeciągnięcia to punkt w którym dochodzi do oderwania strug i może być jednostronny bądź obustronny. Punkt przeciągnięcia występuje na każdej paralotni jednak w zależności od konstrukcji i długości dróg sterowania znajduje się na różnej wysokości. Punkt przeciągnięcia z punktu widzenia bezpieczeństwa jest jednym z najważniejszych aspektów i każdy pilot, który chce latać aktywnie, wyprowadzać niebezpieczne stany lotu bądź trenować akrobacje powinien zawsze wiedzieć w którym miejscu się znajduje. W poniższym opisie będziemy skupiać się na treningu krótkiego przeciągnięcia w zakręcie, czyli będziemy starać się odrywać strugi po jednej stronie skrzydła, jednak nie doprowadzając do pełnej negatywki.
Cel ćwiczenia:
Poniższe ćwiczenie zapozna Cię z dynamiką, czasem, utratą wysokości i charakterystyką lotu Twojej paralotni w trakcie krótkiego jednostronnego odrywu strug. Wykonując poniższy trening systematycznie będzisz w stanie błyskawicznie rozpoznać punkt przeciągnięcia/moment oderwania strug, co pozwoli zapobiec negatywce i kolejnym innym powikłaniom.
Wejście:
Ustaw uprząż do pozycji siedzącej i ustaw taśmę piersiową zgodnie ze zaleceniami Twojego producenta paralotni. Usiądź wygodnie w uprzęży i skrzyżuj nogi pod deską. Zacznij wykonywać płynny zakręt w prawo na przyhamowanym skrzydle, tak jakbyś chciał centrować słabe noszenie na niskiej prędkości. Pogłębiaj zakręt dociągając co raz więcej prawej sterówki. Gdy będziesz się zbliżał do punktu przeciągnięcia siła na sterówce zwiększy się (potocznie mówiąc sterówka będzie twarda). Obserwuj również czaszę swojej paralotni. W momencie gdy prawa sterówka zmięknie, w tym samym momencie prawa strona skrzydła cofnie się do tyłu, podczas gdy druga połowa ciągle będzie lecieć do przodu. Jest to właśnie pierwszy moment oderwania strug po jednej stronie skrzydła a Ty odnalazłeś właśnie punkt przeciągnięcia w zakręcie.
Uwaga: Cały proces poruszania się czaszy i moment mięknięcia sterówki przebiega dość szybko, uważaj aby nie wywołać pełnej negatywki.
Wyjście:
W momencie gdy od razu zauważysz że sterówka zmiękła, a prawa połowa skrzydła idzie do tyłu (zaczyna się poruszać negatywnie), podnieś błyskawicznie obie ręce do góry i bądź przygotowany na przestrzał czaszy przed pilota. Paralotnia musi odzyskać prędkość, a w zależności od obciążenia i konstrukcji skrzydła przestrzał będzie mniejszy bądź większy (na skrzydłach szkolno rekreacyjnych jest znikomy). Zatrzymaj przestrzał paralotni po przez chwilowe płynne zaciągnięcie sterówek. Siła hamowania powinna być proporcjonalnie dobrana do siły z jaką zamierza Cię paralotnia wyprzedzić. Po poprawnym przyhamowaniu polecisz dalej. Powtarzaj ćwiczenia do momentu aż będziesz pewien, że potrafisz rozpoznać punkt przeciągnięcia/oderwania strug błyskawicznie.
Zagrożenia:
Jeżeli wyżej opisane ćwiczenia są dla Ciebie nowością istotne jest aby najpierw trenować je na skrzydłach klasy szkolno-rekreacyjnej, LTF 1, 1-2, CEN-A, CEN-B. Skrzydła wyższej kategorii w trakcie odzyskiwania prędkości po krótkim oderwaniu strug cechują się znacznie wyższą dynamiką i siłą przestrzału czaszy przed pilota w trakcie odzyskiwania prędkości. Największym zagrożeniem jest pełna negatywka jeżeli na czas nie podniesz rąk do góry. Jeżeli ona wystąpi i od razu podniesiesz ręce do góry przestrzał czaszy przed pilota może być bardzo duży. Bądź przygotowany aby zdecydowanie zatrzymać czaszę - przeczytaj opis wyprowadzania pełnej negatywki. Pamiętaj że każdy niezatrzymany przestrzał jest potencjalnie dużym zagrożeniem, którego następstwem mogą być kolejne podwinięcia, a w najgorszym przypadku krawat. W przypadku totalnej utraty kontroli nad paralotnia, skorzystaj z zapasu. Pamiętaj aby trenować jednostronny punkt przeciągnięcia w płaskim zakręcie, na przyhamowanym skrzydle, na mniejszej predkości postępowej. Jeżeli skrzydło w trakcie pogłebiania zakrętu zbyt mocno pochyla się (podobnie jak przy wejściu do spirali) zatrzymaj ćwiczenie, a w kolejnej próbie przyhamuj więcej zewnętrzną stronę paralotni. Przy większej prędkości (skrzydło pochylone jak w spirali) przeciągnięcie/oderwanie strug nadejdzie praktycznie bez ostrzeżenia, a punkt w którym paralotnia zaczyna się przeciągać będzie dla niedoświadczonego pilota bardzo trudny do rozpoznania.