Mac Twist to inaczej bardzo dynamiczna negatywka wprowadzana z dynamicznego ruchu np. Wing-overa, Spirali Asymetrycznej etc. Dzięki dużemu momentowi pędu pilot wylatuje spod skrzydła do przodu podczas gdy glajt wykonuje jeden bardzo szybki obrót po jego stronie (stronie w którą był wprowadzany). Skrzydło znajduje się na tym samym poziomie co pilot.

Przygotowanie:

W figurze tej jest ekstremalnie wysokie ryzyko poskręcania w taśmach. By temu zapobiec ustaw swoją uprząż do pozycji siedzącej, odpuść taśmę piersiową najmocniej jak się da, ułóż nogi dokładnie pod deską uprzęży, i przygotuj się do zwrotu wraz ze swoim skrzydłem. Nie próbuj tego triku z inaczej ułożonymi nogami.

Wejście:

Jest kilka różnych sposobów wejścia do Mac Twista:

Złap lewą taśmę i zacznij wchodzić do Sata na prawo. Zaraz przed tym jakbyś miał wejść do Sata normalnie, dociągnij prawy hamulec maksymalnie szybko. Zaraz po tym gdy skrzydło znajduje się przed Toba wykona bardzo szybki obrót (coś jak w negatywce jednak przed Tobą). W rzeczy samej nie jest to w zasadzie Mac Twist (ponieważ Twoje ciało nie wylatuje w górę), raczej bardzo dynamiczna negatywka :-) ale ruch jest bardzo podobny, więc jest idealny do praktyki zanim zabierzesz się na poważnie.

Albo:

Wykonaj Asymetryczna Spirale, lub Wing-overa. Wyprowadź go szybko i symetrycznie, bez płynnego wytracania energii by wygenerować górkę (tak jakbyś chciał wykonać Dynamicznego Full Stalla). Złap zewnętrzną taśmę (zewnętrzną w stosunku do ostatniego ruchu jaki miałes z Wing-overa czy Asymetrycznej Spirali. Jeżeli ostatni ruch Wing-overa był na prawą stronę to zewnętrzna taśma jest po lewej stronie!) i przeciągnij jedną stronę (negatywka) dokładnie w momencie kiedy dolatujesz do najniższego punktu. Dzięki momentowi pędu który uzyskałeś na drodze wyprowadzenia Spirali Asymetrycznej czy też Wing-overa wylecisz do przodu, gdzie skrzydło obróci się za Twoimi plecami dośc daleko o 360 stopni.

Możesz także wejść do Mac Twista z bardziej wymagających figur takich jak Asymetryczny Sat czy Tumbling.

Wejście do Mac Twista zależy do skrzydła i od ilości energii którą masz na wejściu, może być bardzo ciężko przeciągnąć skrzydło kiedy siła na sterówce jest bardzo duża. Bądź na to przygotowany. Może się okazać że będziesz musiał zawinąć raz lub dwa razy sterówkę na ręce.

Wykonuj Mac Twista zawsze na tą samą stronę jaką kończyłeś ostatni ruch. Jeżeli masz bardzo dużo energii możesz chwile poczekać i przeciągnąć dopiero po tym aż miniesz lekko najniższy punkt. Przeciągnięcie skrzydła będzie łatwiejsze, ponieważ siła na sterówce maleje w momencie kiedy zaczynasz się wznosić. Jednakże nie czekaj zbyt długo, możesz wtedy stracić zbyt dużo energii, skrzydło nie obróci sie wystarczająco szybko, gdzie w ostateczności dojdzie do załapania dużych krawatów i podwinięć.

By wygenerować bardzo szybką rotację musisz zacząć przeciągać wcześnie, kiedy energia (i siła na sterówce) jest największa.

Wyjście:

Trzymaj zaciągnięta sterówkę do momentu aż nie wrócisz dokładnie pod skrzydło, potem plynnie dociągnij zewnętrzną sterówkę by zatrzymać rotację. Kiedy ustabilizujesz już skrzydło (odpuść hamulce), i kontroluj nabieranie prędkości.

Możesz także wyjść z tego wszystkiego przy użyciu Full Stalla co będzie zdecydowanie prostsze i bezpieczniejsze na początku.

Zagrożenia:

Tutaj wszystkie złe rzeczy mogą sie bardzo łatwo przytrafić, od bardzo dużych krawatów, po skręcenie w taśmach, aż do momentu rzucania paki.

Jeżeli nie możesz dociągnąc sterówki bardzo mocno (problemem może być zbyt duża energia która generuje dość sporą siłę na niej), możesz wejść niechcący do Asymetrycznego Sata, wieć bądź na to przygotowany.

W momencie wykonywania Mac Twistów linki są straszliwie obciążane przez dziłające siły. najbardziej po stronie negatywnej. Bądź pewien że Twój sprzęt jest w bardzo dobrej kondycji, w innym wypadku niektóre linki mogą po prostu odejść od czaszy. Nie będzie również wesoło jeżeli urwie Ci się po prostu sterówka która ciągniesz bardzo mocno. Jeżeli już do tego dojdzie postaraj się ustabilizować skrzydło i wyląduj przy pomocy sterowania taśmami "D". Jeżeli czasza jest niesterowna nie przesadzaj tylko rzucaj od razu paczke.

Spotkać mnie możesz

Na Skalce
Na Velkym Javorniku
Na Javorovym

Copyright

Copyright © 2024 Flyordie - największa baza paralotniowych przewodników. Wszelkie prawa zastrzeżone.